czwartek, 9 stycznia 2014

Jakich produktów nie należy łączyć w diecie?

Jakich produktów nie należy łączyć w diecie?

Jakiś czas temu "wpadła" w moje ręce informacja o tym, że niektóre produkty spożywcze konsumowane razem mogą nie sprzyjać naszej diecie lub być wręcz niezdrowe dla naszego organizmu. Poniżej przedstawiam krótką notatkę zawierającą opis tych produktów, w kolejnym poście przybliżę Wam też popularną dietę niełączenia dr Williama Haya.


Jakich połączeń i dlaczego powinniśmy zatem unikać?Ogórek oprócz soli mineralnych i niewielu kalorii zawiera w swoim składzie askorbinazę, która niszczy całą witaminę C zawartą w pomidorach (a także innych warzywach tj.: natka pietruszki czy papryka)! Zastępczą kombinacją tej pysznej wariacji smakowej może być połączenie pomidora z ogórkiem kiszonym lub konserwowym.


Wapń zawarty w serze w połączeniu z kwasami organicznymi znajdującymi się w pomidorze tworzy nierozpuszczalne kryształki, które odkładają się w stawach, powodując ich ból, stany zapalne i zwyrodnienia.


Zawarte w warzywach kapuścianych (m.in. brokuły, kapusta, brukselka, kalafior) goitrogeny blokują przyswajanie znajdujących w rybach morskich kwasów omega-3 oraz jodu. Jeśli chcemy połączyć te dwa produkty należy wcześniej obgotować warzywa przez kilka minut.


Olej słonecznikowy bogaty jest w kwasy omega-6, które w organizmie człowieka zyskują niestety znaczną przewagę nad kwasami omega-3 zawartymi w rybach morskich. Te drugie są o wiele bardziej pożądane i nie należy stwarzać dla nich konkurencji. Przewaga kwasów omega-6 sprzyja szybszemu starzeniu się organizmu.


To uwielbiane przez wielu Polaków połączenie okazuje się niezdrowe dla organizmu ze względu na zawarty w liściach herbaty glin. Organizm ludzki nie przyswaja go, jednak sytuacja ta zmienia się, gdy do herbaty (zwłaszcza liściastej) dodamy cytrynę. Powstaje wówczas związek o nazwie cytrynian sodu, który odpowiedzialny jest za chorobę Alzheimera oraz tzw. "rozmiękanie kości" (osteomalacja).


Garbniki, które obecne są w herbacie ograniczają przyswajanie zawartych w cieście drożdżowym składników odżywczych (m.in. pozytywnie wpływającej na układ nerwowy wit. B1).


Anemia, brak koncentracji uwagi, obniżenie wydolności organizmu może być spowodowane spożywaniem czerwonego mięsa zawierającego żelazo wraz z czerwonym winem zawierającym garbniki. Te drugie uniemożliwiają wchłanianie cennego pierwiastka wchodzącego w skład mięsa.


Masło dodaje kaloryczności ziemniakom, które ze względu na wysoki indeks glikemiczny (90-95) są bardzo tuczące dla naszego organizmu. Spożywanie produktów o wysokim indeksie glikemicznym powoduje natychmiastowy wzrost cukru we krwi, który obniża insulina produkowana przez trzustkę. Częste spożywanie takich produktów jest "katorgą" dla tego narządu i przyczynia się do tycia i obniżenia sprawności.


Wapń pochodzący z nabiału tworzy szczawiany w połączeniu z kwasem szczawiowym zawartym w tych napojach. Szczawiany są niebezpieczne, gdyż powodują gromadzenie się kamieni w drogach moczowych.Niestety wszystkie podane połączenia są bardzo lubiane i smaczne, szkoda, że niewskazane... Natomiast pamiętajmy, iż "wszystko jest dla ludzi, tylko z umiarem", nie popadajmy w obsesję, po prostu w miarę możliwości unikajmy tego co nam nie służy :)


Napiszcie w komentarzu poniżej, czy stosujecie metodę niełączenia podanych produktów, czy może jest jakieś sztandarowe, z którym nie potraficie się rozstać? :) Ja w dalszym ciągu uwielbiam herbatę z ciastem drożdżowym ;P

~Me After Hours~


 

1 komentarz:

  1. ja osobiście nie wyobrażam sobie nie jeść pomidora z ogórkiem zielonym! Albo kawa bez mleka.... No w życiu! :D Ale tak, jak napisałaś - wszystko z umiarem :)

    OdpowiedzUsuń