czwartek, 23 stycznia 2014

Jak przechytrzyć zabójcę z szafy? Czyli kilka sposobów na ograniczenie produkcji odzieży z bawełny konwencjonalnej. Cz.II

earth-158805_640

We wcześniejszym poście "Czy w mojej szafie mieszkają zabójcy...?" => tutaj poruszyłam temat produkcji odzieży z tzw. bawełny konwencjonalnej, uprawianej z użyciem ogromnej ilości chemikaliów, szkodzących naszemu zdrowiu, życiu pracowników plantacji oraz harmonii światowego ekosystemu. W toku mojego "odzieżowego śledztwa" dowiedziałam się również o wyzyskiwaniu ludzi (w tym dzieci), nie przestrzeganiu ich praw oraz zbijaniu niewyobrażalnego majątku na ubraniach, których rzeczywista wartość jest znikoma.


Jednak każdy z nas ma wpływ na to co dzieje się wokół i przy niewielkim wysiłku możemy zacząć wprowadzać zmiany, które za kilkanaście lub kilkadziesiąt lat i tak będą konieczne. Nie dajmy się też "nabić w butelkę" koncernom odzieżowym, które tylko czyhają, aby zarobić na nas jak najwięcej!


Oto kilka sposobów:

1. Kupuj odzież wykonaną i opatrzoną metką „Organic Cotton” lub posiadającą certyfikat „Fairtrade” oraz tkaną ręcznie.

Fairtrade Certified Cotton
Plusy:
W jej produkcji nie używa się środków chemicznych i nawozów sztucznych zamieniając je na substancje biodegradowalne, tj. kwas cytrynowy, czosnek, obornik oraz pożyteczne owady. Dzięki temu praca przy jej produkcji jest bezpieczna dla ludzi i środowiska

Certyfikat „Fairtrade” jest natomiast nadawany wówczas, gdy spełnionych jest większość wymogów ustalonych w Kodeksie Postępowania (opisanym we wcześniejszym poście =>  tutaj)

Minusy:
Ze względu na zwiększone koszty należy się spodziewać, że ubrania wykonane z tej bawełny będą o ok. 40-70% droższe od tych wyprodukowanych z bawełny konwencjonalnej.

 Odzież wykonaną z bawełny organicznej można kupić na:

Polska:
  1. http://www.fairfashionstore.com/moda/sukienki.html

  2. http://www.smellthegrave.pl/?pl_fair-trade,32

  3. http://www.wearso.com/about

  4. http://allegro.pl/listing/listing.php?string=bawe%C5%82na+organiczna&search_scope
Świat:
  1. http://www.overstock.com/search?keywords=organic+cotton&SearchType=Header  (ułatwiona dostawa do Polski)

  2. http://shirts.gotapparel.com/search?p=Q&lbc=gotapparel&uid=80888133&ts=custom&w=organic%20ctton&isort=score&method=or&view=grid&modaf=rn:cat1:organicclothing

  3. http://store.americanapparel.net/search/?Ntt=organic+cotton

  4. http://www.patagonia.com/us/search/organic%20cotton

  5. http://www.ttfabrics.com/?s=organic+cotton (materiały dla lubiących szyć)2. Wybieraj ubrania wykonane w Polsce.

ekonomia.goniec.com
Photo by: www.ekonomia.goniec.com

Pomimo wyższych cen, które spowodowane są kosztami materiału i pracy, ubrania wykonane w kraju są gwarancją lepszej jakości i posłużą nam znacznie dłużej. Dodatkowo wspieramy polskich, utalentowanych projektantów i kreatywnych, przedsiębiorczych ludzi. Wydane przez nas pieniądze trafiają do polskich kieszeni, a nie zasilają konta zagranicznych inwestorów. 
Często dobrzy, rodzimi producenci korzystają z materiałów tkanych ręcznie co zapewnia ich większą trwałość i wyższą jakość, niż w przypadku szwalni mechanicznych. Informację o rodzaju tkaniny możemy uzyskać u producenta, bądź dobrego sprzedawcy. Także pamiętaj: Made in Poland - to jest to! :) 3. Kupuj odzież używaną.
mimowszystko.org
Photo by: www.mimowszystko.org

Tzw. second hand`y są skarbnicą wielu unikatowych i okazyjnych perełek odzieżowych, a fakt noszenia ich wcześniej przez kogoś innego jest wielką zaletą. Dlaczego
Ponieważ zostały wcześniej wyprane niezliczoną ilość razy, co może gwarantować wypłukanie wszelkich toksycznych i niezdrowych substancji, jakimi w trakcie produkcji zostały potraktowane. 

Pamiętajcie! 
Zawsze przed założeniem nowo zakupionego ubrania należy je wyprać, by zminimalizować ryzyko wchłonięcia przez naszą skórę trujących związków chemicznych

Niestety takie rzeczy się zdarzają, gdyż wg doniesień Greenpeace, w 2012 roku stwierdzono występowanie w koszulkach, spodniach i sukienkach marki Zara, niebezpiecznych dla człowieka etoksylatów nonylfenolu, ftalatów i barwników rakotwórczych, powodujących zaburzenia hormonalne i zmiany nowotworowe!
(źródło:http://www.gazetaprawna.pl/artykuly/705719,tyle_naprawde_kosztuja_ubrania_za_65_groszy_koszule_uszyje_ci_dziecko_z_azji.html)

Badacze odkryli, że w części ubrań pochodzących z Chin poziom formaldehydu przekracza normy bezpieczeństwa o 900 procent! Niestety nie ma regulacji prawnych, które zmuszałyby firmy odzieżowe do podawania na metkach nazw substancji chemicznych użytych przy produkcji... (źródło: http://www.sfora.pl/Tak-truja-nas-producenci-ubran-Grozi-ci-rak-a39701).  

Kto szyje w Azji? "Niemal każda duża firma: od H&M-u i właściciela Zary - Inditexu, PVH (posiadającego takie marki jak Calvin Klein i Tommy Hilfiger), Nike czy Tchibo, do polskich firm odzieżowych takich jak LPP (Reserved, Cropp, House, Mohito, Promostars, Sinsay) czy Redan (Top Secret, Troll, Drywash)."
Bądźmy zatem ostrożni kupując rzeczy „Made in China”. 
(źródło:http://www.gazetaprawna.pl/artykuly/705719,tyle_naprawde_kosztuja_ubrania_za_65_groszy_koszule_uszyje_ci_dziecko_z_azji.html)


Zachęcam także do odwiedzenia strony 
www.mimowszystko.org - Fundacji Anny Dymnej
która przystąpiła do akcji "Ciuch w ruch". W jej ramach każdy z nas może "zrecyklingować" niepotrzebne ubrania oddając je do punktów zbiórki. 
Za każdą zebraną tonę odzieży Fundacja otrzyma 300 zł. Najbliższe miejsce zbiórki znajdziesz na: http://ciuchwruch.pl/kontakt.html 4. Bądź aktywnym konsumentem.

cleanclothes.pl
Photo by www.cleanclothes.pl

Odwiedź stronę internetową www.cleanclothes.pl , która zachęca do udziału w kampaniach na rzecz praw pracowników. Znajdziesz je w zakładce „Apele”. Wypełniona przez Ciebie petycja może pomóc wielu wyzyskiwanym w pracy ludziom! Organizacja ta prowadzi także szereg kampanii edukacyjnych, z których możesz czerpać nową wiedzę i być na bieżąco, z tym co dzieje się w przemyśle odzieżowym!

Aktywny konsument to także odwaga w wypowiadaniu swojego zdania. Okazuje się, że każdy z nas ma prawo podzielenia się swoją opinią z firmą odzieżową, do której możemy napisać e-mail z prośbą/żądaniem o etyczne postępowanie w sprawach ekologii i zatrudniania pracowników.5. Wybieraj producentów, którzy dbają o prawa pracownicze i czystość naszej planety.


Przyjazny pracodawca
Photo by www.raportcsr.enea.pl

Jest wielu producentów, którym zależy na pozytywnej opinii świadomych konsumentów i zrzeszeni są w wielostronne inicjatywy dbające o zrównoważony rozwój jak i odpowiedzialność społeczną, tj. ETI (Ethical Trading Initiative), czy FWF (Fair Wear Foundation).


Aby ułatwić Wam podjęcie decyzji, z której oferty danego producenta skorzystać, 
zachęcam do odwiedzenia strony
 na której znajduje się internetowy przewodnik zawierający ranking różnych marek. 


Miejmy nadzieję, że inni przedsiębiorcy docenią fakt, że opłaca się inwestować w odpowiedzialność społeczną i także dołączą do inicjatyw takich jak wyżej wymienione. 6. Uprawiaj „recykling odzieżowy”

tt.one.pl
Photo by Opel from www.tt.one.pl

To nic innego jak popularne kiedyś przeróbki, czyli przemiana dawno opatrzonej sukienki w zupełnie nowe cudo. Nie dość, że ograniczymy produkcję nowych ubrań, to i nasz portfel bardzo nam za to podziękuje;) 
Przykłady kilku ciekawych przeróbek podam w kolejnych postach! :)
To tylko kilka podstawowych pomysłów na to jak ograniczyć produkcję odzieży wykonanej z bawełny konwencjonalnej. Mam nadzieję, że wdrożycie któreś do realizacji:)? 
Jeśli Wy macie inne pomysły, zachęcam do podzielenia się nimi w komentarzu poniżej!


~Me After Hours~ 

------------------------------------------------------------------------------------
PRZECZYTAJ TEŻ INNY POST Z CYKLU "WARTO WIEDZIEĆ":

"Czy w mojej szafie mieszkają zabójcy? Cz."

Czy w mojej szafie mieszkają zabójcy? Cz.I

 

  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz