niedziela, 30 marca 2014

Mydło z Aleppo - naturalna i ekologiczna pielęgnacja skóry

Photo by: mamadoskonala.blogspot.com
 

Dziś, chciałabym przedstawić Wam, niezwykłe właściwości mydełka, którego z przyjemnością używam już od pół roku. Mydło z Aleppo, bo o nim właśnie mowa, to naturalny produkt o właściwościach leczniczych i pielęgnujących. W swoim składzie posiada trzy magiczne komponenty: olej laurowy, oliwę z oliwek oraz 0,01% sody uzyskanej z wody morskiej. Dla naszej skóry jest zdrowszą i bezpieczniejszą  alternatywą zwykłych żeli pod prysznic. Ja uwielbiam i bardzo cenię sobie jego właściwości, do czego postaram się Was przekonać w dalszej części posta:)


TROCHĘ O SKŁADZIE:

 
Olej laurowy
 
 Photo by: blog.archipelagpiekna.pl
 
Jest naturalnym antybiotykiem, ma działanie odkażające i nawilżające. Świetnie radzi sobie z problemami skórnymi, tj. trądzik, atopowe zapalenia skóry, łojotok. Dzięki zawartym w oleju chlorofilowi wspomaga gojenie ran oraz walkę z łuszczycą i łupieżem. Ma działanie ściągające, oczyszczające i bakteriobójcze.
 
 
Oliwa z oliwek
 
 Photo by: mojegotowanie.pl
 
Bogata w witaminę E (naturalny antyutleniacz) oraz witaminę F, która idealnie nawilża i natłuszcza skórę. Ma działanie regenerujące i opóźniające procesy starzenia. Działa na skórę kojąco, wzmacnia jej naturalną odporność, zabezpiecza ją przed odwodnieniem, a także likwiduje szorstkość.
 
Porównując to mydło, zawierające jedynie DWA (!) główne i do tego naturalne składniki, z mydłem tradycyjnym zawierającym minimum kilkanaście obco brzmiących komponentów, wydaje się być o wiele lepszym i bardziej przyjaznym produktem dla naszej skóry!
 
SKŁAD MYDŁA DROGERYJNEGO:
 
Photo by: brzytwa.org
 
 
 
SPOSÓB WYTWARZANIA:
  
Photo by: ambria.in.ua
 
Receptura wyrobu tego kosmetyku nie zmieniła się od ponad 2000 lat. Mydła z Aleppo zawdzięczają swoją nazwę miastu, w którym pierwszy raz zostały wyprodukowane - pochodzą z Syrii i stamtąd są do nas importowane.
 
Produkcja mydła rozpoczyna się raz w roku, na przełomie lutego i marca, kiedy kończą się zbiory w gajach oliwnych i laurowych. Do składu mydeł wybiera się najlepsze jakościowo oliwki, z których tłoczy się ręcznie na zimno olej, dzięki czemu zachowuje wszystkie swoje cenne właściwości. Wlewa się go do kadzi, gdzie przez kilkanaście dni i nocy naprzemiennie podgrzewa się go i chłodzi dolewając wodę morską. Ściśle przestrzeganym sekretem rodziny, która zajmuje się wytwarzaniem mydeł, jest temperatura tego procesu.
 

Photo by: mydlonaturalne.pl
 
Pod koniec, substancję wzbogaca się o olej laurowy, tłoczony z owoców wawrzyna szlachetnego. Nie dodaje się żadnych konserwantów ani środków zapachowych. Po schłodzeniu, mydła wylewane są do specjalnych form wyłożonych pergaminem i pozostawione do zastygnięcia. Następnie kroi się je drewnianymi radłami w kostki, stempluje tradycyjną pieczęcią i wywozi do specjalnych pomieszczeń na pustyni. Tam, ułożone w tradycyjną piramidę, osłonięte przed gorącym słońcem, lecz owiewane przez pustynny wiatr dojrzewają przez minimum 9 miesięcy, czasem do dwóch lat. Gotowe do transportu, trafiają do rąk użytkowników w postaci nierównych kostek powstałych na skutek ręcznego krojenia, wysuszone z zewnątrz o beżowo-brązowej barwie skrywają soczystą zieleń wewnątrz.
 

Photo by: syriaart.pl

 
Sam proces produkcji wydaje się być magiczny i niespotykany w zmechanizowanym świecie, wpływa to niewątpliwie na jakość produktu i ogromną przyjemność w jego używaniu.
 
 
ZAWARTOŚĆ PROCENTOWA OLEJU LAUROWEGO,
A WŁAŚCIWOŚCI MYDŁA
 
 
 
Jak wspomniałam wcześniej, mydło z Aleppo cenione jest za jego właściwości lecznicze. Siła jego działania uzależniona jest od procentowej zawartości oleju laurowego w produkcie.
Na początku stosowania zaleca się używanie mydła o niskiej zawartości oleju laurowego, im go więcej tym mocniejsze działanie odkażające.
 
  • Od 5 do 10 % zawartości oleju laurowego – polecane do cery suchej, normalnej, bez większych problemów skórnych.
  • Od 10 do 20 % zawartości oleju laurowego - polecane do cery przetłuszczającej się, z rozszerzonymi porami, a także odwodnionej.
  • Od 35 do 50 % zawartości oleju laurowego – polecane dla skóry skłonnej do zmian dermatologicznych, z wypryskami, drobnymi rankami.
  • 70 % zawartości oleju laurowego – polecane do skóry bardzo tłustej, z problemami dermatologicznymi typu: trądzik, łojotok, atopowe zapalenie skóry, egzema, łuszczyca.
 
 
MOJE ODCZUCIA ZWIĄZANE Z UŻYWANIEM
MYDŁA Z ALEPPO 

 
Swoją przygodę rozpoczęłam od używania mydła średnio stężonego, tj. 35% i w moim przypadku sprawdziło się idealnie. Wiecznie przesuszona skóra, szczególnie na nogach zyskała sporego nawilżenia. Problematyczna skóra pleców i dekoltu bardzo się uspokoiła i obecnie po pół roku ciągłego stosowania nie mam jej nic do zarzucenia, oprócz małych "niespodzianek" pojawiających się raz na jakiś czas. :)
 
Mydło kupiłam w sklepie mydlarskim w Gliwicach, ale jest dostępne w sklepach z produktami ekologicznymi, zielarskimi oraz w Internecie. Kosztowało niecałe 30 zł za sporej masy kostkę, wielkości ok. dwóch standardowych. Kształt był nieregularny, kolor jasno brązowy, kostka opatrzona tradycyjną pieczęcią z syryjskimi napisami.
Obecnie po 6 miesiącach posiadam cały czas te samo mydło, które teraz ma mniej więcej 1/3 swojej pierwotnej masy. Zużywa się więc baaardzo powoli, jest wydajne i warte swojej ceny.
 
Jeśli chodzi o zapach, uważam, że jest dość specyficzny, lekko korzenny, oliwny, ziołowy. Na pewno można się do niego przyzwyczaić, mnie akurat przypadł do gustu, z pewnością nie jest odpychający.
 
Stosuję je na całej powierzchni ciała. Po pierwszych dniach używania, odczuwa się delikatne ściągnięcie skóry, co jest spowodowane zawartością oleju laurowego, który świetnie oczyszcza i odkaża. Mydło lekko się pieni i łatwo rozprowadza po ciele.
Aby jak najdłużej cieszyć się z jego używania, należy zadbać, aby po kąpieli mogło wyschnąć na suchej powierzchni.
 
Zdecydowanie polecam wszystkim, którzy borykają się z problemami skórnymi, suchą i wrażliwą cerą. Osobom chcącym zamienić drogeryjne kosmetyki na te naturalne. Mamom pragnącym zapewnić swym dzieciom używanie bezpiecznych, nie skażonych i nie testowanych na zwierzętach kosmetyków oraz wszystkim tym, którzy lubią tradycyjne i sprawdzone sposoby pielęgnacji skóry.
 

Ja na ten moment, na pewno nie wrócę do używania drogeryjnych żeli i mydeł, widzę zalety ze stosowania mydła z Aleppo, dlatego na pewno kupię kolejną kostkę.
Zachęcam Was serdecznie do tego samego! :)
 
 
~Me After Hours~
 
--------------------------------------------------------------------------------------------
 
PRZECZYTAJ TEŻ:
 
 



 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

2 komentarze:

  1. Bardzo lubię efekt jaki daje to mydło, niestety używam tylko czasami, bo męczy mnie jego przechowywanie i wygląd :) Pozdrawiam, Monika

    OdpowiedzUsuń
  2. Te mydło jest zupełnie inne niż te z marketu. Ma całkowicie inną charakterystykę oczywiście jak najbardziej na plus. Przemawia do mnie jego balsamiczność. Zapach niekoniczenie :)

    OdpowiedzUsuń