niedziela, 13 kwietnia 2014

Cukier wanilinowy, czyli co tak naprawdę dodajemy do naszych wypieków?

 

teachermrsg.blogspot.com
źródło: teachermrsg.blogspot.com
 
Kto z nas nie lubi aromatu wanilii w ciastkach, deserach, domowych wypiekach? Cukier waniliowy to przeważnie jeden ze składników naszych przepisów. No właśnie - waniliowy, nie waniliNowy! Zauważyliście różnicę? Niby jedna literka, a taka rozbieżność...

WANILIA
 
To roślina jednoliścienna z rodziny storczykowatych rosnąca dziko w strefach tropikalnych. Dawniej była tak cennym produktem, że Aztekowie używali jej jako zapłaty za nałożone przez Hiszpanów podatki. W Europie pojawiła się za sprawą hiszpańskich zdobywców Ameryki Południowej.
Obecnie wanilię uprawia się m.in. w Meksyku, Brazylii, Paragwaju, na Florydzie i Cejlonie. Wykorzystywana jest w przemyśle kosmetycznym i spożywczym. Wytwarza się z niej m.in. cukier waniliowy, który przyrządzany jest z mieszanki cukru buraczanego i ekstraktu wanilii lub lasek wanilii. Poza Europą jest kosztowny i trudny do zdobycia.
 
www.fit.pl
źródło: fit.pl
 
 
WANILINA
 
To organiczny związek chemiczny. Otrzymywana jest syntetycznie na dużą skalę i stosowana w przemyśle spożywczym i kosmetycznym jako związek zapachowy.
 
U osób wrażliwych może wywołać podrażnienia skóry, egzemę, zmiany pigmentacji i kontaktowe zapalenie skóry. Znajduje się w rejestrze NIH (ang. Narodowe Instytuty Zdrowia) niebezpiecznych związków chemicznych i określona jako produkt drażniący.

"W 2006 roku grupa japońskich badaczy kierowana przez Mayu Yamamoto opublikowała informacje o możliwości wyizolowania z kału bydła domowego waniliny. Wytwarzanie tego związku  tą metodą jest tańsze, niż pozyskiwanie go z wanilii. Odkrycie to przyniosło Mayu Yamamoto nagrodę Ig Nobla (tzw. antynobel) w roku 2007."
Dla uczczenia tego wydarzenia jedna z lodziarni w Cambridge zaserwowała swoim klientom ciekawostkę kulinarną - tj. lody waniliowe aromatyzowane waniliną uzyskaną z krowiego kału...
 
www.meafterhoursblog.blogspot.com

www.meafterhoursblog.blogspot.com

Głównym powodem, dla którego zastąpiono prawdziwą wanilię syntetyczną są wysokie koszty produkcji. Przejrzałam półki sklepowe we wszystkich większych supermarketach oraz sprawdziłam asortyment w sklepach osiedlowych i nigdzie nie znalazłam śladu cukru waniliowego. Natomiast wanilinowego było na pęczki, a sprzedający nie mieli nawet pojęcia o tej subtelnej różnicy w nazwie, nie mówiąc już o pochodzeniu tego produktu.
 
Zachęcam Was do otworzenia kuchennej półki i sprawdzenia jaki cukier do wypieków się w niej kryje:)? Podzielcie się odkryciem w komentarzu pod postem.
  
Jednak spokojnie - nie byliście sami w tej niewiedzy. Ja również niedawno dowiedziałam się o tym fakcie dzięki koleżance z pracy:) Byłam święcie przekonana, że piekę ciasta prawdziwie waniliowe. Nasz mózg dość łatwo daje się oszukać takim sztuczkom - jedna literka w środku wyrazu nie jest łatwa do wyłapania, szczególnie kiedy nie spodziewamy się podstępów:)
 
Na szczęście dość łatwo można wyprodukować cukier waniliowy domowym sposobem.
Wystarczy do słoika ze zwykłym cukrem dodać przekrojone wzdłuż laski wanilii, aby po kilkunastu dniach móc cieszyć się własnym, aromatyzowanym wanilią, cukrem.
Kiedy zalejemy laski wanilii czystą wódką, otrzymamy prawdziwy aromat waniliowy do ciast i deserów.
Można się też pokusić o wypróbowanie produktu wypuszczonego przez firmę Kotanyi "Cukier z prawdziwą wanilią" lub poszukać prawdziwego cukru waniliowego w sklepach ze zdrową żywnością.
 
źródła:
pl.wikipedia.org
http://profesjonalnydietetyk.com.pl/wanili-i-wanilina
http://www.eioba.pl/a/1u7d/spisek-zdrada-i-hanba-czyli-o-cukrze-wanilinowym

~Me After Hours~
 
----------------------------------------------------------------------------------
ZOBACZ TEŻ:
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


2 komentarze:

  1. Hehe, "wanilia" z kupy ;) Też już o tym słyszałem. Swoją drogą cukry prawdziwie waniliowe można spotkać tu i ówdzie, chociaż cena - jak zwykle w przypadku produktów bardziej naturalnych - odstrasza. Poza tym taka "żywa" wanilia smakuje inaczej niż wanilina (czy tam etylowanilina). Jest odrobinę gorzka w smaku, nieco mdła. No i kremy przygotowywane z jej użyciem też wyglądają inaczej - mają rozkoszne, malutkie kropeczki :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dokładnie! Krem czy sos z prawdziwą wanilią to zupełnie coś innego, niż z użyciem cukru...wanilinowego. No, ale natury się nie oszuka. Szkoda tylko, że producenci próbują wciąż oszukiwać nas... Pozdrawiam Bombę Kaloryczną:):)

      Usuń